עמיתנו הפלסטינים

המחלקה לריבוי נרטיבים

אנחנו מאמינים שכל אחד זכאי לירושלים שלו ושאין שום הגיון לדבר על ירושלים בלי להתייחס לכל החלקים שלה. אנחנו מאמינים בשוויון ובשוויון הזדמנויות ומשוכנעים שלאף צד מונופול על ירושלים או על האמת, לא משנה כמה דגלים או ססמאות ננפנף באוויר.
אנחנו ירושלמיים. אנחנו מתגוררים במקום הטהור והקדוש ביותר בעולם. אנחנו נאמנים לעיר שלנו. אנחנו מסיירים בכל העולם ונושאים איתנו את המסר שלנו ומעבירים אותו לכל מי שאנחנו פוגשים במסע הארוך שלנו. אנחנו בעלי משאלה נשגבת,  גם אם אנחנו מחוייבים לשאת אותה בעל כורחנו.  אנחנו יודעים באיזה אופן לחיות אותה ובתוכה. אנחנו טועמים את הטעם המתוק ואת הטעם המר שלה. אנחנו שואבים את כל התכנים החיוביים שלה. אנחנו יוזמים עשיית טוב, חיבה, ידידות, שלום וקבלת האחר.

לכן, מתוך אמונה, אחריות ורצון להכיל ולהכיר כמה שיותר נרטיבים - הקמנו מחלקה לפיתוח הפעילות של עונת התרבות בירושלים בקרב האוכלוסייה הפלסטינית של העיר. המחלקה ערכה מחקר מקיף כדי למפות את האתגרים, וביקשה להבין את הצרכים הייחודיים של החברה האמנותית הפלסטינית בעיר, שהיא חלק בלתי נפרד מסצינת התרבות והאמנות בעיר.

במקביל, המחלקה עורכת ומארגנת במשך כל השנה מפגשים ופעילויות תקופתיות אשר מקבצות את כלל האמנים בעיר, כל אחד בתחומו. הם מקבלים הזדמנות להכיר אחד את השני ולהמיס את הגבולות דרך תקשורת הדדית והחלפת ידע ומחשבות, רחוק ככל האפשר מהאוטומט. בחלק מהמקרים זה מצליח לשבור את הטאבו המוכר במסגרת פרספקטיבה פלסטינית.

אנחנו מאמינים שהאמנות מהווה כלי אשר מסייע לנו בדמיון, ביצירת מציאות פתוחה יותר, ומסוגלת ליצור את השינוי החיובי בעיר הקדושה. היא מצמצמת את הפער בין העוסקים בתחום האמנות בירושלים, במזרח העיר ובמערבה, והיא עוזרת לאחר להכיר את הזהות הפלסטינית המיוחדת שלנו.

אנחנו מעניקים במה פתוחה לכל האמנים הירושלמיים כדי להציג את יצירותיהם המותאמות לאופי של החברה הפלסטינית בירושלים. העבודות האלה משרתות את האינטרס הכללי ועונות על ציפיות הקהל בכל הנוגע לתכנים האמנותיים ברמה גבוהה ולפי הפרמטרים המקצועיים המקובלים. הכל נעשה כאשר נגד העיניים עומדים הצרכים והאתגרים העומדים בפני האדם הירושלמי בתהליך שהוא עובר כדי לשמור על הזהות הפלסטינית שלו, בתוך מכלול המרכיבים אשר יוצרים את העיר.

 תזכרו שירושלים לעולמי עד היא היחידה אשר כובשת אותנו, משחררת אותנו, ומאחדת אותנו בנוגע לאהבה המשותפת שלנו לעיר שכולנו חולקים.

רוצים להעמיק את הקשר ואת הידע?

דברו עם רימאן, היא ירושלמית מקורית, אותנטית ויש לה שורשים עמוקים באדמתה של העיר מדורי דורות.

 

רימאן בראקת
riman@mekudeshet.com